Çocuk Eğitim Derneği 0-6 Yaş İşitme Engelli Çocuk Ve Aile Eğitimi Derneği

Sessizliğime Kulak Ver

Sessizliğime Kulak Ver

Sessizliğime Kulak Ver (2008…devam ediyor)
Sessizliğime Kulak Ver” projesi kapsamında 0-6 yaş arası işitme engelli çocuklara uygulanan eğitim programında, işitme engelli çocuklara işitme yaşına göre eğitim verilmektedir. Eğitimler, işitme engelliler ve okul öncesi öğretmenleri, odyologlar, dil ve konuşma terapistleri, psikologlar, rehber ve psikolojik danışmanlar tarafından verilmektedir. Eğitim saatlerinin fazlalığı, çocuklara hem eğitim-öğretim, hem sosyal gelişim, hem de dil gelişimi açısından olumlu gelişmeler sağlamaktadır.
Proje kapsamında, aile eğitimine daha fazla zaman ayrılmıştır. Projede, ailenin bilgilendirilmesi, psikolojik destek, cihaz kullanımı hakkında doğru bilgilerin aktarılması ve çocuğun eğitim alması gerekliliğinin aileye benimsetilerek, eğitimlere katılımların artırılması gibi konulara çözüm üretilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, işitme engelli çocuklarımıza verilen eğitimlerin yanı sıra, ailelere de bir dizi eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmekte, çocukların aileleri evlerinde ziyaret edilmektedir.
Proje kapsamında, 2011 yılından itibaren okul öncesi bölümden mezun edilen 7 yaş sonrası işitme engelli çocuklara da ilkokul ve ortaokul eğitimleri süresince hafta sonları etüt saatlerinde eğitim ve sosyal etkinliklerle destek verilmektedir.
banner-removebg-preview